Odběr moče – návod pro pacienta (žena)

 

Vážená paní,

 

abychom mohli posoudit Váš zdravotní stav, potřebujeme znát přítomnost některých látek v moči.

 

Postupujte přesně podle následujících pokynů:

 

1.        Ráno po probuzení, po řádné hygienické očistě, odeberete střední proud moče do nádoby

 

2.        Z nádoby  okamžitě odlejete vzorek moče (minimálně 10 mililitrů) do nádobky , určené pro transport do laboratoře.

 

3.        Nádobka musí být označena jménem a příjmením pacienta.

 

4.        Vzorek moče během transportu do laboratoře udržujte dle možnosti v temnu a chladu.

 

5.         Do laboratoře je nutno doručit moč nejpozději do 1 hodiny od vymočení.

 

6.        Spolu se vzorkem je odevzdána řádně vyplněna žádanka, která musí obsahovat: jméno a příjmení pacienta, číslo pojištěnce, název odesílajícího lékaře (oddělení), diagnózu, razítko a podpis ordinujícího lékaře.

 

7.        Vyšetření provádíme v pracovním týdnu  -pondělí až pátek.

 

8.        Vzorek ranní moče musí být doručen v době od 6,30 – do 8,00 hodin na příjem biochemického materiálu OKB v 1. poschodí monobloku Nemocnice s poliklinikou v Karviné Ráji

 

9.        Při dodržení výše uvedených podmínek je v případě pozitivity některého parametru provedeno vyšetření močového sedimentu mikroskopicky

 

10.     Je-li ranní moč odevzdána v pracovní dny po 8,00 hodině, je vyšetřena jen semikvantitativně (tj.bez dovyšetření močového sedimentu mikroskopicky)

 

11.     Semikvantitativní vyšetření moče (tj. bez dovyšetření močového sedimentu mikroskopicky) je prováděno po celých 24 hodin v soboty, neděle a svátky.

 

 

 

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření

 

Děkujeme za spolupráci.

 

 

Oddělení klinické biochemie,

Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj,přísp.org.

Vydmuchov 399/5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ženy (obrázek):

Umyjte si ruce mýdlem a vodou a osušte je. Vezměte nádobku na odběr moči na toaletu. Nedotýkejte se vnitřku nádobky prsty. Sedněte si na toaletu a omyjte si pohlavní orgán včetně ústí močové trubice tekoucí vlažnou vodou nebo vlhkým papírovým ubrouskem bez použití dezinfekčních prostředků. Osušte se. Při močení nechte první část moči odtéci do mísy a teprve střední část zachyťte do nádobky. Zbytek moči vymočte opět do mísy.
Po vymočení osušte vnější povrch nádobky (pokud došlo k jeho znečistění), uzavřete víko nebo přelijte obsah do zkumavky, požadují-li to instrukce. Popište štítek svým jménem a rodným číslem nebo údaje zkontrolujte, pokud jsou předtištěny. Připište dobu odběru vzorku moči. Postupujte dále podle zadaných pokynů lékaře či laboratoře.

VARIANTA  Č. 1

 

VARIANTA  Č. 2

 

 

Vysvětlení pojmů

 

První ranní moč (first morning urine)

 je jednorázový vzorek moči získaný z jednoho proudu moče po nočním pobytu na lůžku před ranním jídlem (snídaní) a dalšími aktivitami nemocného. Je doporučeno, aby první ranní moč byla získána po minimálně osmihodinovém pobytu na lůžku či vleže a ne dříve než po minimálně 4 hodinách působení moči v močovém měchýři (i když byl močový měchýř vyprazdňován dříve během noci). Takto získaný vzorek moči je celosvětově doporučován jako standard vzorku moči pro analýzu moči, protože obsahuje analyty, částice a elementy v optimální koncentraci (na rozdíl od běžné denní moči) a umožňuje též event. časově optimální bakteriální růst v prostředí močového měchýře. Takto získaný vzorek první ranní moči se nejlépe získává u hospitalizovaných nemocných, ale je dostupný i od ambulantních pacientů, pokud je zajištěna organizace dostatečně rychlého transportu do laboratoře či na místo vyšetření a analýzy.

 

 

Střední proud moči

je středním proudem moči při souvislém močení. První porce mikce - moči se neodebírá, protože je vždy kontaminována běžnou uretrální florou u obou pohlaví (pokud ovšem není takto záměrně sbírána a sledována - viz níže). Minimalizace ovlivnění vzorku kontaminací běžnými bakteriemi je velmi důležitá a dostatečné poučení pacienta je v tomto případě zásadním faktorem. Je důležité omýt si vždy těsně před odběrem (mikcí) čistou vodou  močové orgány, u mužů penis a předkožku. Jen toto opatření např. redukuje počet falešně pozitivních nálezů při mikrobiologických vyšetřeních až o 20 % a více (24). Nedoporučuje se užití rozmanitých antiseptických prostředků a mýdel (s různými, často špatně definovanými či nedefinovanými aditivy), protože mohou významně ovlivnit bakteriální citlivost a pohyblivost (25). Stejně tak se vede (odstraní) poslední proud moči mimo sběrnou nádobu. Detailní instrukce pro odběr středního proudu moči – viz dále.

 

Odběrové nádoby

Jde o nádoby (zkumavky), v nichž je prováděn odběr a  následně transport do laboratoře.

Všechny sběrné/odběrové nádoby musí být zřetelně označeny štítkem , který musí na nádobě držet při veškerém zacházení.

Zkumavky pro chemickou analýzu moči testačními proužky, morfologickou analýzu částic a elementů a mikrobiologické stanovení bakteriálních kultur by měly umožňovat stabilizaci teploty moči, vhodné pro vlastní analýzu při teplotě +20°C nebo +4°C dle specifikace.